Tutaj  zapraszam wszystkich miłośników książek do zamieszczania recenzji ciekawych książek.
 
Uwagi dla piszących recenzje książek !

Recenzja powinna zawierać:
Informację o książce; Kto ją napisał? Jaki ma tytuł? O czym jest? ( nie streszczamy całego dzieła)
Ocenę; Dlaczego się podobała , opisujesz swoją reakcję po przeczytaniu.
Zachętę; Przekonujemy czytelników, że po daną książkę warto sięgnąć, argumentów powinno być kilka.


Zachęcamy do dzielenia się swymi czytelniczymi refleksjami
 
Dziennik cwaniaczka. Stara bieda.  Jeff Kinney
Chciałbym Was zachęcić do zapoznania się z serią książek o Gregu Heflley-u. Seria ta nazywa się "Dziennik Cwaniaczka" autorstwa Jeffa Kinneya.Ja ostatnio przeczytałem część pod tytułem "Stara Bieda" i kolejny raz się nie zawiodłem. Opisane są w niej przezabawne przygody, które rozśmieszały mnie do łez.Szczególnie polecam tym uczniom, którzy nie lubią czytać.
Patryk Sporek  klasa 6a

Tajemnica Klejnotu Nefertiti  Agnieszki Stelmaszyk

 „Sensacyjne odkrycie w Egipcie! Jak donosi nasza korespondentka z Kairu, Artemida Nayar, na terenie starożytnej nekropolii w Amarnie odkryto nowy, nieznany wcześniej grobowiec”. Tak zaczyna się książka „Tajemnica Klejnotu Nefertiti” Agnieszki Stelmaszyk wydana przez Zieloną Sowę. Akcja powieści rozgrywa się w Egipcie. Bohaterowie tej powieści to pięcioro dzieci z dwóch rodzin: Gardner i Ostrowskich, które bez wiedzy rodziców postanawiają odnaleźć zaginiony klejnot Nefertiti. Drogocenny kamień znajduje się prawdopodobnie w starożytnej świątyni. Dzieci wyruszają w okolice wykopalisk archeologicznych. Jednakże po piętach depczą im nielegalni handlarze zabytków. Zaczyna się wyścig z czasem i przestępcami. Ciekawe, kto go wygra? Co czeka bohaterów? Kim jest tajemniczy Achmed?

Polecam książkę dla wszystkich, którzy lubią nie tylko przeżywać przygody, ale też zdobywać wiedzę, gdyż na marginesach kartek zostały umieszczone informacje(ciekawostki) związane z historią starożytnego Egiptu oraz z samą powieścią. Mnie zaciekawiły takie słowa: ureusz, senet, lotos. Książka bardzo mi się podobała, ponieważ zawsze jeden rozdział kończył się w najważniejszym momencie. To mnie zachęcało do dalszego czytania. Zaletą powieści są też wspaniałe ilustracje oraz to, że szybko się ją czyta.Uważam, że książka powinna znaleźć się na liście szkolnych lektur.
POLECAM!
Bartłomiej Łącki klasa 6a
                                              
Hobbit czyli  tam i z powrotem
Hobbit Bilbo Baggins mieszkał w Shire, w Hobbitonie. Lubił ciszę i spokój, swoje książki i mapy, które przeglądał, siedząc w wygodnym fotelu oraz obfite i regularne posiłki. Pewnego dnia w jego norze pojawili się niespodziewani goście – czarodziej i dwunastu krasnoludów. Zaproponowali mu wyprawę do Samotnej Góry, w której mieszkał zły smok. Niezwykła podróż na zawsze zmieniła życie Bilba...
Tak zaczyna się "Hobbit", słynna książka Johna R.R. Tolkiena. Pełno w niej niezwykłych przygód, a świat wymyślony przez autora zamieszkują elfy, gobliny, orkowie i inne niesamowite istoty. Akcja trzyma czytelników w napięciu i nie pozwala się oderwać od książki. Najbardziej spodobała mi się postać Bilba – prawdziwego bohatera, który nie tylko nauczył się obywać bez podwieczorków i czystych chustek do nosa, ale także ocalił życie przyjaciół.
Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom fantastyki – jest to lektura na szóstkę z plusem!
Jakub Śmiech 4 b

„Letnia przygoda” to kolejna książka z serii Jinny z Finmory.
Nareszcie nadeszły wakacje. Jinny się bardzo cieszy, bo będzie mogła galopować na koniu Shanti. Kiedy wyrusza na przejażdżkę, spotyka dziewczynę o imieniu Sue. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają i planują razem spędzić  wakacje. Jednak kiedy tata Jinny oznajmił, że przyjadą do nich dzieci państwa Thorpe'ów: chłopiec Bill, który lubił kraść i dziewczyna Marlen, która chciała bardzo nauczyć się jeździć konno na Shanti, to  Jinny okazała niezadowolenie. Przyjazd ten  skomplikuje plany dziewczyn. Gdy wreszcie przyjeżdżają goście, to Jinny robi wszystko, by Marlen nie chciała jeździć na Shanti. Wkrótce pojawiają się też problemy w sklepie; ukradziono zegarek, a właścicielka składa winę na Billa.
Czy Bill naprawdę ukradł zegarek? Czy Marlen zaprzyjaźni się z Jinny i nauczy się jeździć konno?
Tego musicie dowiedzieć się sami, czytając książkę.
Polecam książkę miłośnikom koni i przygód !!!!!!
Ola Obrok VI a
 
Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę pt. ,,Tajemnica wyścigu "  Martina Widmarka i Heleny Willis.
Książka opowiada o wyścigu rowerowym o "Mistrzostwo Valleby " ,w którym brał udział Lasse. Przed wyścigiem Maja była jego trenerką.Nagrodą za zajęcie 1 miejsca był złoty medal i 10 000 koron. Lasse kupiłby  za to nowy sprzęt do ,, Biura detektywistycznego Lassego i Mai" .Pod koniec tras wyścigu  były rozsypane pinezki i prawie wszystkim podziurawiły koła, dlatego musieli nieść rowery na plecach. Lasse przez to przegrywał.Kiedy komisarz policji ogłaszał wyniki, okazało się, że wszyscy oprócz Lassego oszukiwali. Jeśli chcecie poznać szczegóły wyścigu, przeczytajcie książkę.
BARDZO polecam!                                                             
Aleksandra Duda kl. 5a
 
Ostatnio przeczytałam ciekawą książkę pod tytułem „Porwanie małej Mili” Holly Webb.
Opowiada ona o dziewczynce Tosi, która marzy o kotku. Gdy w końcu jej rodzina kupuje kota, dokładnie kotkę, której nadaje imię Mila. W okolicy grasują złodzieje, którzy kradną koty a potem nielegalnie sprzedają. Pewnego dnia koło ich domu kręci się dziwny mężczyzna i Mila znika . Czy te dwie rzeczy mają ze sobą coś wspólnego?
Przeczytajcie sami. Polecam! Agnieszka  Musiał 5a
 
"Powroty " to pierwszy tom cyklu  Heartland autorstwa Lauren Brooke  
Amy wraz z mamą Marion przeprowadza się do Virginii, gdzie  zakładają   Heartland, schronisko dla źle traktowanych koni. Dzięki  różnym technikom konie uczą się od nowa ufać ludziom.  Amy wraz z pomocnikiem Tregiem zawsze przyglądają  się mamie, która stosowała różne techniki, m.in porozumienie i używała środków ziołowych do terapii.
Amy wraz z przyjaciółką Sorayą wybierają się do Mallenów, żeby obejrzeć ogiera. Gdy tam docierają, okazuje się, że Mallenowie wyjechali, zostawiając ogiera samego w stodole. Amy po powrocie do domu prosi mamę, żeby uratowała konia. Jednak w czasie drogi zdarza się wypadek i mama Amy umiera. Dziewczyna nie potrafi się pogodzić ze stratą mamy. Teraz ona musi poprowadzić Heartland i dokończyć to, co zaczęła jej mama.
 
„Heartland” to seria książek dla miłośników koni. Dzięki tej książce można dowiedzieć się, jak używać niektórych środków leczniczych i jak słuchać konia. Bardzo lubię książki z tej serii, są bardzo wciągające,  nie można się od nich oderwać.                                      
Ola Obrok kl. VIa
 

„W poszukiwaniu domu ” - Holly Webb

Chciałabym zachęcić uczniów do przeczytania książki pt.”W poszukiwaniu domu” Holly Webb. Książka zawiera wiele ciekawych i wzruszających wydarzeń. Mały szczeniak Harry zostaje porzucony  w schronisku, ponieważ jego dawna pani Beth wyjeżdża i nie może zabrać go ze sobą. Piesek jest zrozpaczony. Nie je, nie chce się bawić,  a gdy ktoś do niego przychodzi, ucieka. W schronisku tym pracuje Grace -jest wolontariuszką. Spędza z nim wiele czasu i próbuje oswoić go z nowym otoczeniem. Wreszcie  szczeniak przekonuje się do  dziewczynki ,  zaczyna jej ufać i zaprzyjaźniają się ze sobą. Wychodzą razem na spacery, jest zabawnie i za każdym razem Hary nie może doczekać się ich kolejnego spotkania. Któregoś dnia zjawia się kobieta, by adoptować  pieska. Grace jest w szoku, a  Harry bardzo się boi.  Wkrótce jednak szczeniak znów powraca do schroniska. Kiedy  mama Grace zgadza się zaadoptować szczeniaka, wtedy okazuje się, że Harry’ego już nie ma. Znów został przygarnięty . Niestety, trafił do rodziny, gdzie było dużo hałaśliwych dzieci, a on tego nie znosił. Po raz kolejny  zostaje oddany do schroniska, lecz Grace już tam nie ma. Pewnego dnia mama  dziewczynki otrzymała telefon w sprawie nowego pieska dla córki.  Grace nie przyjęła wiadomości z radością, ponieważ wciąż tęskniła za swoim ulubieńcem. Gdy  jednak przybyli do schroniska, usłyszała znajome szczeknięcie. Od razu wiedziała, że to był on –jej kochany Harry.
Jest to książka bardzo wzruszająca,  pełna przygód i nieprzewidywalnych wydarzeń. Pokazuje nam, że zwierzęta też czują, przeżywają, mają   swoje uczucia. Naprawdę polecam ,warto ją przeczytać.
 Emilka Grochmal 4b
 
Chciałabym zachęcić uczniów do przeczytania książki z serii Lou+Lukrecjusz,  pt."Kucyk uparty jak osioł'', której autorką jest Julia Boehme. Książka ta, opowiada o dziewczynce Lou, która przeprowadza się wraz z rodzicami,  bratem i dziadkiem nad morze, gdzie  jej mama  znalazła nową, wymarzoną  pracę . Lou niechętnie wyjeżdża, ponieważ musi zostawić szkółkę jeździecką i ukochane kucyki. Na miejscu okazuje się jednak, że   sąsiadami  będą  właśnie jej ulubione  zwierzęta. Od razu zakochuje się w pięknym kucu o imieniu Lucky, choć ten początkowo nie okazuje jej sympatii. Z czasem jednak konik przywiązuje się bardzo do Lou. Kiedy nadchodzi koniec wakacji, dziewczynka zauważa, że istnieje jeszcze ktoś inny,  za kim przepada Lucky . Dochodzi do kłótni między dziewczynkami, która w rezultacie powoduje wypadek kucyka. Lou i Jella  są zrozpaczone. Konik zostaje ciężko ranny i niewiadome jest, czy w ogóle wyzdrowieje. Kiedy jednak powoli wraca do zdrowia, okazuje się, że będzie wymagał stałej opieki, a szkółki,  niestety, na to nie stać . W końcu Lou przekonuje mamę, która jest weterynarzem, aby zaopiekowała się jej ulubieńcem. Okazuje się, że Lucky musi przez długi okres pozostać w stajni, co wydaje się bardzo trudną rzeczą. Dziewczynki wierzą jednak, że to się uda.
Lou  codziennie odwiedza kuca, gra mu na gitarze i plecie  warkoczyki. Konik szybko zdrowieje, a rodzice  dziewczynki postanawiają kupić Lukrecjusza (bo tak Lou nazwała swojego przyjaciela  kucyka). Wszystko kończy się dobrze i nawet dziewczynki zapominają o wcześniejszych kłótniach.
Uważam, że warto przeczytać tę książkę, ponieważ  pokazuje nam, jak pięknie rozwija się przyjaźń między  dziewczynką a kucykiem.
Polecam! Emilka Grochmal


"Hobbit czyli tam i z powrotem"

Autorem tej książki jest angielski pisarz J.R.R. Tolkien. Głównym bohaterem jest hobbit o imieniu Bilbo.Jak wszystkie hobbity uwielbia on uczty i prowadzi spokojne życie.
Jednak pewnego dnia Bilbo musiał opuścić swoje rodzinne miasteczko Shire, kiedy przybyły do niego krasnoludy i poprosiły go o udział w wyprawie. Hobbit po długim namyśle zgodził się im towarzyszyć. Celem wyprawy było wypędzenie smoka z góry krasnoludów. Moria – tak się nazywała góra – słynęła z tego, że ukryte w niej zostały wszystkie skarby ludu podziemi. W drodze drużynie pomagał czarodziej Gandalf Szary.
Przyjaciele przeżywają wiele wspaniałych i niebezpiecznych przygód, jak walka z trollami czy przejście przez opuszczoną kopalnię. Jednak najbardziej podobała mi się historia, w której bohaterowie mieli się zmierzyć ze smokiem Smaugiem.
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jakie były dalsze dzieje Bilba i pierścienia, może sięgnąć po trylogię ,,Władca Pierścieni’’.
Gdy zaczęłam czytać tę książkę, bardzo trudno było mi się od niej oderwać. Świat stworzony przez autora jest fascynujący, pełen magii oraz mitycznych stworzeń, takich jak elfy, krasnoludy czy hobbity.
To właśnie dlatego polecam ją każdemu, kto chciałby poznać nowy, fantastyczny świat.
Ewa Garbień   kl. 5a

 

"Córka czarownic"
 Książka opowiada o przygodach dziewczyny, która dorasta pod opieką czterech czarownic. Dziewczynka nie zna swojej przeszłości i nie wie, jak ma na imię. Ciągle musi uciekać i ukrywać się przed  najeźdźcami. Czarownice starają się ją uczyć o przeszłości wielkiego królestwa, muszą spełnić pieśń jedyną. Ostatnia z rodu Luilów zasiądzie na tronie, wygna barbarzyńców na Wielkie Stepy i zapanuje nad Wielkim Królestwem. Ale dziewczyna musi najpierw przejść próbę. Czy jej się to uda, czy nie  zawiedzie?
Książka przepełniona magią, została napisana przez Dorotę Terakowską. Bardzo podoba mi się ta książka, bo opowiada o fantastycznych  przygodach i odwadze dziewczyny. Książka jest niesamowita i przepiękna. Bardzo polecam tym, którzy mają wielką wyobraźnię.          
Ola Obrok 5a

ANIMAL MAGIC CZARUJĄCA SONIA
 
Autorką książki „Czarująca Sonia"  jest Holly Webb. Główna bohaterka, Lotka mieszka w sklepie zoologicznym wujka,ale to nie jest zwykły sklep ze zwierzętami. Ten sklep jest zaczarowany.  Zwierzęta potrafią tam mówić. Lotka uczy się czarów u czarownicy Adriany. Pomocnicą Lotki jest czarująca jamniczka o imieniu Sonia. W nowym roku szkolnym Lotka w nowej szkole będzie musiała stawić czoło Sarze i jej paczce. Czy sobie poradzi?
Książka bardzo mi się podobała, ponieważ jest w niej dużo fantazji, czarów. Występują zwierzęta. Bohaterka ma fajne i ciekawe przygody.
 POLECAM!!!
Ola Obrok kl 5a
 
Wakacyjne wspomnienia z książką ;)

     
Podczas minionych wakacji (szkoda wielka, że tak szybko minęły :( )przeczytałem serię książek  „Porachunki z przygodą” Krzysztofa Petka. Opowiadają one o nastolatku  imieniem Jacek. Przyjaciele mówią na niego Jajco, ponieważ jego ulubionym słowem jest „kurza twarz”. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Pchełka i Pucek. Jego dziewczyna to Marta. Książki opowiadają o ich przygodach, różnych komplikacjach i śmiesznych sytuacjach. Każda mówi o innych zagadkach i o związanych z nimi przygodach. Bohaterowie ścierają się z groźnymi przestępcami i odnoszą rany. Jajcowi raz nawet przestrzelili stopę.
Zachęcam do przeczytania książek Krzysztofa Petka), które dostępne są w naszej bibliotece i w Bibliotece Publicznej. Polecam tę serię dla osób o detektywistycznych zainteresowaniach i lubiących mocne wrażenia.

Jakub Sporek 6A

 
„Na ratunek Rufiemu!” - Holly Webb

Gosia i Adam wyjeżdżają nad morze.  Bardzo się cieszą, bo zabierają ze sobą swojego szczeniaka Rufiego. Rodzeństwo uwielbia chodzić z nim na spacery po plaży. Rufi lubi też pływać w morzu. Szczeniak okazał się bohaterski, bo uratował krokodyla, który należał do Adama. Pewnego dnia Gosia i Adam chcieli wyprowadzić Rufusa sami na spacer. Gdy spacerowali, zaczęli się kłócić o to, kto będzie trzymał smycz, a Rufi tego bardzo nie lubi. Chciał uciec jak najszybciej od kłócących się dzieci. Uciekł daleko, bo miał rozsuwaną smycz. Po chwili zobaczył motyla i zaczął go gonić. Jak ta historia się skończyła, musicie dowiedzieć się sami.
 Zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ jest bardzo ciekawa i ma bardzo ładne ilustracje.
POLECAM!!!!  Ola Obrok 5a
 
Przeczytałem ostatnio bardzo ciekawą książkę, która opowiada o 15-letnim chłopcu. Nazywa się Will. Will jest sierotą, którego przygarnął Arald, baron lenna Redmont.  Will nie jest wysoki, wręcz przeciwnie. Chciał zostać rycerzem, lecz los chciał inaczej. Will został zwiadowcą. Zwiadowcy to stratedzy, których bronią są: łuk oraz dwa noże. Will był rozczarowany, lecz dopiero z czasem poznał uroki bycia zwiadowcą. A teraz przejdźmy do czarnych charakterów, dobrze? No więc tak.... najpierw Morgarath, który bardzo źle życzy zwiadowcom,  wargalowie,  słudzy Morgaratha, no i kalkary. Kalkary to... jakby takie małpy skrzyżowane z niedźwiedziami, a więc przed Willem trudna droga. A! Byłbym zapomniał! Tytuł i autor tej książki to:  „Zwiadowcy   -  Ruiny Gorlanu” ks. 1-  John Flanagan .                                                 
 Cześć!!!
Jakub Sporek  Va

 P.S. Książkę można wypożyczyć w bibliotece publicznej i szkolnej!

 

"Nieprawdziwy świat"  - Katarzyna Wojtas
W ostatnim czasie przeczytałam niezwykle interesującą książkę, którą poleciła mi nasza bibliotekarka Pani Irena Zwierczyk . Pozycja ta jest z serii „Błękitny laptop”.  Książka opowiada  o księżniczce Amelii, która często popada w kłopoty.  Przyjaźni się z Zosią, kolegą Kostkiem  i  często bawi się ze swoją  suczką Tiną . Amelka bardzo lubi też grać na swoim laptopie. Pewnego razu odkrywa wspaniałą grę pt. „Mój nowy świat”. Tam otwiera swój własny hotel „Radosny Zakątek”.  Gra pochłania księżniczkę tak,  że zaczyna mylić świat wirtualny ze światem prawdziwym.  Za jakiś czas dziewczynka  zapomina w ogóle o Zosi, Kostku , Tinie i lekcjach . Istnieje dla niej tylko gra!
Po pewnym czasie (…)
(…)Jesteście ciekawi jak zakończyła się ta historia ? Tak ? W takim razie sięgnijcie po tę książkę ! Gorąco polecam, gdyż losy dziewczynki mogą być świetnym pretekstem do rozmowy z rodzicami.
Natalia Frys kl.3b                                                            
                                                                                                 
Książka pt. ,,Samotne święta Oskara'' Holly Webb jest o dziewczynce, która bardzo chciała mieć psa (jej ulubiona rasa to dalmatyńczyk). W końcu go dostaje, ale jej brat nie szanuje psa, traktuje go jak zabawkę. Pewnego dnia Olek uderzył się w głowę i pojechał do szpitala. Jak każda książka z Bestsellerowej serii ma piękne ilustracje. POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Paulina Juszczak 4a


Naszym dzisiejszym tematem będzie książka autorstwa J.R.R. Tolkien'a pt. „Hobbit. Fabuła jest świetna, a książkę czyta się zaskakująco szybko, bo ma 350 stron, a przeczytałem ją w kilka godzin. Jest ona tak fajna, że nawet mój tata zaczął ją czytać, a trzeba przyznać szczerze, że nie jest on fanem literatury:).
Książka opowiada o pewnym hobbicie, który nazywa się Bilbo Baggins. Przyszedł do niego czarodziej Gandalf oraz trzynastu krasnoludów. Imiona tych krasnoludów to: Thorin, Balin, Dwalin, Kili, Fili, Oin, Gloin, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur i Bombur. Opowiedzeli mu o wyprawie do Samotnej Góry i skarbie ukrytym przez smoka oraz stwierdzili, że Bilbo mógłby im pomóc odzyskać skarb.
Wyruszyli na wyprawę, na której walczyli z trollami, wilkami, goblinami i spotkało ich wiele różnych przygód. Był jeszcze smok, Stary Smaug i wielka Bitwa Pięciu Armii, ale o tym już sami przeczytajcie. Cześć!
Jakub Sporek kl. Va

 
W ostatnim czasie miałam przyjemność czytania  niezwykle zabawnej książki  Krystyny Drzewieckiej pt. ,,Piątka z Zakątka‘’. Muszę przyznać, że bawiłam się nieźle. Książka napisana jest  zabawnym  językiem . Opowiada o niezwykle ciekawych przygodach Kaśki, Magdy , Krzysia, Tomka oraz Bobika . Bohaterowie mieszkają przy  ulicy o nazwie ,,Zakątek ‘’, która mieści się na Żoliborzu ( dzielnica Warszawy) . Przyjaciele postanowili założyć
 bandę Muszkieterów, którą nazwali właśnie ,,Piątką z Zakątka ‘’ . Krzyś i jego paczka  przeżywają  różne przygody między innymi  : szukają  skarbów , spełniają  dobre uczynki, mają kosmiczną awanturę   i… ???
Resztę przeczytajcie sami ! Polecam!
Natalia Frys kl.3b
                          

Witajcie, tym razem wymyśliłem coś zupełnie innego!
Chcę Wam polecić książkę dla dzieci, które lubią czytać... a zwłaszcza, dla tych, które nie lubią!
To książka o Gregu Heffley'u, który ma zawsze przechlapane.
W serii ukazały się: „Dziennik Cwaniaczka”, „Rodrick rządzi”, ( Rodrick to starszy brat Cwaniaczka, który go szczerze NIENAWIDZI !!!!! ), „ Szczyt wszystkiego”, „Ubaw po PACHY”, „Przykra Prawda”, oraz „ Biała Gorączka”, z których najbardziej polecam „ Szczyt wszystkiego”.
Eee... to znaczy , no wszystkie polecam, ale...
Uff, straciłem wątek! Poczekajcie... już wiem! Po prostu ta część najbardziej mi się podobała, bo była najśmieszniejsza ze wszystkich( bo wierzcie mi, że wszystkie przeczytałem). Gdybyście naprawdę chcieli pożyczyć , to „Biała Gorączka” na pewno jest w Bibliotece Publicznej w Tymbarku i jeszcze chyba „ Dziennik Cwaniaczka”, ale nie jestem pewien, ale na pewno można zakupić całą serię w sklepach „ EMPIK”.
 No, jest godzina... zaraz zobaczę...ósma wieczór! Uff, jaki  
jestem zmęczony, muszę więc się z wami żegnać... no to nara, paka i do zobaka!

Jakub Sporek kl.Va
 
 
Książka Joanny Chmielewskiej pt. Pafnucy  opowiada o niedźwiadku, który ma wielu przyjaciół. Jednym  z nich jest dociekliwa wydra Marianna . Autorka opisuje przygody Pafnucego i jego przyjaciół. Interesującym wydarzeniem  był nieszczęśliwy wypadek leśniczego, którego  przywalił złamany przez burzę pień. Na ratunek spieszą mu zwierzęta . A czy udało im się uratować leśniczego i w jaki sposób, dowiecie się po przeczytaniu opowiadania .  
Książka jest pięknie ilustrowana. Jest bardzo zabawna, przeznaczona dla miłośników zwierząt. Zachęcam do przeczytania.
Paulina Juszczak kl. IV a                                                                                                                                                                                                                                                      
Zachęcam wszystkich czytelników biblioteki szkolnej do przeczytanie książki pt: Czerwona kartka dla Sprężyny autorstwa Jacka Podsiadło.  Tematem książki jest życie dwóch chłopców kochających grać w piłkę nożną, łączy ich miłość do piłki i zapał do gry.  Jest to książka raczej dla chłopców,  gdyż przedstawia ona chłopięce tematy, jak np. piłka nożna. Podoba mi się przedstawienie tematu , ponieważ pokazuje jakie jest rzeczywiste życie 11-letnich chłopców.
Zachęcam do przeczytania książki wszystkich miłośników gry w piłkę, czytając ją przeżyjecie  niezapomniane piłkarskie emocje.
Konrad Krzyściak kl. 6c
 
"Słup soli" - Elżbieta Zubrzycka
Książka Elżbiety Zubrzyckiej pt.” Słup soli” bardzo mi się podobała. Była krótka, ale ciekawa. Dużo się z niej dowiedziałam. Mówi o dręczeniu różnych osób. Najbardziej podobał mi się fragment, w którym dręczeni chłopcy przeciwstawiali się Guzowi. Bardzo polecam tę książkę.
Magdalena Madoń kl. 3a

 
 
"Słup soli" - Elżbieta Zubrzycka

  Książka Elżbiety Zubrzyckiej pt. „ Słup soli” podobała mi się, ponieważ można było się z niej wiele nauczyć o tym, że przemoc nie jest miła dla ofiar. W tej książce jest dużo informacji o tym, jak radzić sobie z dręczycielem i jak  zapobiegać takim sytuacjom. Polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą zapobiegać przemocy i chronić  osoby, które ktoś dręczy.

Iza Ślusarczyk kl. 3a
 
 
Książki z serii Heartland – Lauren Brooke

Książki z serii „Heartland” są bardzo fajne.  Autorką jest Lauren Brooke.
Jest w nich dużo przygód. Uczą, jak dbać o konia. Kiedy je czytam, jestem w siódmym niebie.
Polecam te książki nie tylko miłośnikom koni, ale też tym, którzy chcą się czegoś więcej dowiedzieć o tych zwierzętach.
Izabela Ślusarczyk kl. III a
 
 
Ksiażki  z serii " Johnny Dixon"  Johna Bellairsa

Witajcie, piszę właśnie recenzję  serii książek „Johnny Dixon”,  którą napisał John Bellairs dla wszystkich miłośników  świata magii, duchów i czarodziei. A teraz parę słów o autorze: klasyk znakomitych baśniowych książek dla dzieci i młodzieży, autor kilkudziesięciu bestsellerów, które od lat rozpalają wyobraźnię młodych i starszych czytelników.

W serii do tej pory ukazały się trzy tomy: „Johnny Dixon i klątwa błękitnego bożka”, „Johnny Dixon mumia i testament milionera”i „Johnny Dixon czaszka i zaklęcie czarnoksiężnika” i wszystkie można już wypożyczyć  w naszej szkolnej bibliotece. Znajdziecie  w nich przygody przypominające te, które spotkały Harry'ego Pottera i Luisa Barnavelta, ale o nim kiedy indziej...

Gdy czyta się te książki, włos jeży się na głowie, ale są bardzo wciągające. Kiedy czytam je wieczorem ( bo tak jest ), po prostu nie wiem, kiedy skończyć, ale dość o mnie, przejdźmy do książki.
Główny bohater bardzo przypomina Harry'ego Pottera, bo:
stracił matkę,
ma dwanaście lat,
walczy z duchami, zjawami, demonami,
ratuje świat przed złem.
Więcej nie mogę wam powiedzieć. Sami przeczytajcie!                                          
                                                             
Polecam!  Jakub Sporek „Chochlik”
 
Spotkanie nad morzem - Jadwigi Korczakowskiej
Książkę pt. „Spotkanie nad morzem” napisała Jadwiga Korczakowska. Opowiada o prawdziwej, trwałej przyjaźni, której nic nie może zepsuć.
Główną bohaterką jest Danusia Gawlikówna. Wyjeżdża ona w celach zdrowotnych nad morze do znajomej mamy Danusi , pani doktor Ady Rudzkiej. Lekarka mieszka we Władysławowie. Jest bardzo miłą osobą. W „Pisance” (tak nazwała Danusia dom pani Ady) mieszka także gosposia domowa. Ma na imię Frania. Ciągle na wszystko marudzi, narzeka, ale głęboko w niej  kryje się wielkie, wrażliwe serce.
Podczas wakacji nad morzem spotyka Elzę.  To dziewczynka  bardzo ciekawa świata, ma bujną wyobraźnię, ale jest też trochę nieśmiała. Dziewczynki zaprzyjaźniły się. Pewnego dnia Danusia przyniosła Elzie w prezencie książkę. I wtedy wydała się tajemnica dziewczynki. Elza była niewidoma. Ukrywała to przed przyjaciółką, bo myślała, że będzie taka jak inne „przyjaciółki”, czyli od razu się od niej odwróci. Danusia jednak taka nie była. Elza to przecież też człowiek! Ponieważ  nie miała zmysłu wzrok, jej smak, słuch i węch były bardzo wyostrzone. Dziewczynki nadal zostały przyjaciółkami. Razem przeżyły wiele przygód. Książka jest bardzo pouczająca. Mówi, że nie można oceniać ludzi po pozorach.  
Polecam tę książkę.Dominika Mamak 

 

"Blok przy Tuwima 7” -  Ewy Stadtmuller  
Chciałabym Wam polecić książkę Ewy Stadtmuller pt."Blok przy Tuwima 7", którą ostatnio czytałam. Bohaterowie, Magda i jej młodszy brat Piotrek, dowiedzieli się o przeprowadzce i zmianie szkoły. Byli bardzo niezadowoleni z tego faktu. Okazało się jednak, że sąsiedzi mają poczucie humoru, a z nowymi kolegami też można chodzić na sanki i wywoływać duchy, zaś w szkole zostać  dziennikarzem szalonej gazetki. Może przy Tuwima 7 nie będzie tak żle...... Sprawdż sam.    Zachęcam do przeczytania tej książki, jest naprawdę fajna i interesująca.
Emilia Poręba

 

,,Iqbal''  Francesca D'Adama 
Książka Francesca D'Adama jest prawdziwą historią opowiadającą o dwunastoletnim chłopcu z Pakistanu - Iqbalu Mashi. Historię tę opowiada Fatima - przyjaciółka Iqbala. Chłopiec, mając 4 lata, został sprzedany przez swojego ojca. W fabrykach dywanów  (i nie tylko ) pracowały dzieci. Właścicielem jednej z nich był Husain Khan. Wszystkie dzieci w tym zakładzie   miały poprzecinane palce od nitek. Były wychudzone i brudne. Codziennie wstawały z nadzieją odzyskania wolności . Kiedy popełniły jakikolwiek błąd w tkaniu dywanów, były wsadzane do lochów, gdzie nie dało się oddychać. Pewnego dnia Husain przyprowadził nowego chłopca- Iqbala. Przykuł go do krosna, ponieważ przez innych właścicieli uważany był za buntownika i tak też było. Szybko zaprzyjaźnił się z innymi dziećmi. Mając 11 lat, uciekł z fabryki. Niestety, skorumpowana policja złapała chłopca i odesłała go do Khana. Iqbal opowiedział dzieciom , że istnieje organizacja o nazwie Front Wyzwolenia Pracujących Dzieci, która może im pomóc. Dzieci coraz bardziej się buntowały. Druga ucieczka  chłopca przyniosła radość wolności dla wszystkich dzieci. Od tej pory Iqbal pracował dla Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci. Jego odwaga i chęć pomocy przyczyniły się do uwolnienia setek dzieci. Został zamordowany w 1995roku (w wieku 13 lat) przez pakistańską mafię dywanową.
Jest to bardzo wzruszająca historia, która porusza temat masowego wykorzystywania dzieci w niewolniczej pracy. Są one pozbawione normalnego życia, dzieciństwa i zabawy ...
WSZYSTKIM  POLECAM!                  
Kinga Sędzik