Tutaj  zapraszam wszystkich miłośników książek do zamieszczania recenzji ciekawych książek.
 
Uwagi dla piszących recenzje książek !

Recenzja powinna zawierać:
Informację o książce; Kto ją napisał? Jaki ma tytuł? O czym jest? ( nie streszczamy całego dzieła)
Ocenę; Dlaczego się podobała , opisujesz swoją reakcję po przeczytaniu.
Zachętę; Przekonujemy czytelników, że po daną książkę warto sięgnąć, argumentów powinno być kilka.


Zachęcamy do dzielenia się swymi czytelniczymi refleksjami

 

„Znam mnóstwo opowieści o ludziach, którym pozwalam odrywać się od pracy. Zbieram je w najbardziej nieprawdopodobnych miejscach i kolekcjonuję je w pamięci. Złodziejka książek jest jedną z takich historii.”
Od kilku już lat, na pytanie o ulubioną książkę, odpowiadam bez wahania, że jest nią „Złodziejka książek” Markusa Zusaka. Jest to dosyć znana pozycja, opowiadająca o losach Niemców podczas II wojny światowej. Wielu ludzi i krytyków ją docenia, zresztą sam fakt przetłumaczenia jej na ponad czterdzieści języków wiele mówi. Przez długi czas uważana była za międzynarodowy bestseller, a zainteresowanie wzmagał dodatkowo wydany w 2013r. film wytwórni Twentieth Centaury Fox o tym samym tytule. Po nim ekscytacja dziełem Markusa Zusaka stopniowo opadała, aż wreszcie zapisało się ono w dziejach literatury jako jedna z wielu opowieści o wojnie. Takie są koleje rzeczy dla wielu wspaniałych książek; jednak moim zdaniem, ta szczególnie nie zasługuje na zapomnienie. Jest to jedna                          z najważniejszych pozycji, która ukształtowała moje spojrzenie na wiele spraw. Wiem to już teraz, mimo że mam tylko czternaście lat.
    „Drobna uwaga: Na pewno umrzecie”
    Kiedy miałam jedenaście lat to zdanie mną w pewien sposób wstrząsnęło. Pojawia się na samym początku książki i po nim już wiedziałam, że na zawsze zapamiętam jej lekturę.  To wtedy kompletnie się zakochałam i przepadłam… dla Śmierci. Utwór, którego narratorem czyni się właśnie Śmierć musi być wyjątkowy. Przeczuwałam to już od tamtej chwili, a każda kolejna strona potwierdzała moje przekonania. Sposób przedstawienia Śmierci zasługuje chyba na największą uwagę, bo jeśli mam być szczera, nigdzie nie spotkałam się z podobnym. On (bo czemu Śmierć nie może być rodzaju męskiego?) jest życzliwy, nostalgiczny, przyjacielski i wesoły. Ma dużo współczucia dla ludzi, nie lubi swojej pracy i w pewien sposób nas docenia. Jego najbardziej osobliwą cechą jest jednak zbieranie historii                          o najbardziej zasłużonych według niego ludziach. Nie muszą być oni sławni, nie muszą być znani na całym świecie – po prostu żyli dobrze i zawsze potrafili wstać z kolan. Udowodnili mu, że życie jest warte przeżycia go. Jedną z takich osób jest Liesel Meminger – córka komunistów, która przybywa do rodziny zastępczej Hubermannów. Dziewczynka żyje                  w niezwykle trudnych czasach, w świecie ogarniętym II wojną światową. Jej resztki dzieciństwa toczą się mimo wszystko szczęśliwie; spędza je na grze w piłkę ze swoim najlepszym przyjacielem – Rudy’m, pomaga swojej przybranej matce w obowiązkach              i przede wszystkim uczy się czytać  przy pomocy swojego papy Hansa. Za podręcznik służy jej jednak odrobinę osobliwa książka. „Podręcznik grabarza” jest pierwszym samodzielnie przeczytanym dziełem w jej życiu i początkiem jej miłości do literatury. Jest to także tytuł ważny z innego powodu – to jej pierwsza skradziona rzecz.
    „Kiedy Żyd wchodzi nad ranem do twego domu, w samym mateczniku ruchu nazistowskiego, masz prawo czuć dyskomfort, i to na wielu poziomach.”
    Kiedyś jednak dzieciństwo się kończy i przychodzi dla każdego czas wyborów.                 Jej czas beztroski wypełnionej przede wszystkim skręcaniem papierosów dla papy                           i ofiarowywanej dla niej muzyką na akordeonie, przedwcześnie się kończy. Będąc całe życie wychowywana w ideologii Hitlera, śniąca o nim i działająca w Hitlerjugend nagle orientuje się, że jej rodzina ukrywa Żyda – Maxa Vanderburga. Nagle wszystko się dla niej zmienia. Nagle okazuje się, że świat nie jest czarno – biały, a mieni się w różnych odcieniach. Podobnie  jak niebo, tak bacznie obserwowane przez obecną w każdym aspekcie wojny Śmierć. Spotyka on Liesel w zaledwie trzech momentach jej życia, ale w jego posiadaniu znajduje się pamiętnik opisujący historię dziewczyny. Dzięki swojej uprzejmości pozwala nam się z nim zapoznać. Książka jest pamiętnikiem opisującym małą historię, jaką jest życie jednego człowieka, który tak naprawdę nie ma udziału w wielkich wydarzeniach, dla którego są one jedynie tłem i nagłówkami z gazet.
    „Wiele się napodróżowałem tego roku, z Polski do Rosji, z Rosji do Afryki                       i z powrotem.”
    Śmierć jest wyjątkową postacią z jeszcze jednego powodu: jest ideałem tolerancji. Każdego człowieka traktuje tak samo, niezależnie od jego pochodzenia, majątku, języka, wiedzy czy religii. Litował się on identycznie nad zabitymi Polakami, nad zmarłymi                      w wyniku nalotów niemieckimi dziećmi, nad umierającymi Żydami. Historię opisaną                    w „Złodziejce książek” poznajemy z punktu widzenia niemieckiej dziewczynki wychowanej w hołdzie dla Hitlera, a mimo to opowieść, chyba właśnie za sprawą narratora, jest niezwykle delikatna i wrażliwa na krzywdę innych, niezależnie jakich narodów. Bo, raz jeszcze powtórzę, Śmierć nie widzi różnicy między tragicznym końcem niemieckiego dziecka,                 a polskiego. Dzieło to więc może uświadomić; pokazać, że nie tylko my mieliśmy ciężko. Alianci też mordowali, także dopuszczali się zbrodni wojennych, oni też powodowali łzy ludzkie i przysparzali Śmierci pracy. Markus Zusak nie jest w swojej książce sędzią, nie wydaje wyroków, a tylko snuje opowieść. Dzieło to można docenić niezależnie od swojego pochodzenia, bo nikogo nie wtacza do dawno utartych schematów, pozwala prostym ludziom żyć po swojemu i, mimo że to powieść wojenna, od samego serca wojny trzyma się z daleka.
    „Strząsaczka słów i młody człowiek wdrapali się na leżący pień. Szli, przestępując gałęzie. Kiedy się obejrzeli, zobaczyli, jak większość ludzi powraca na swoje miejsca. Idąc, zatrzymywali się kilka razy, by posłuchać. Wydawało im się, że słyszą za sobą głosy ludzi maszerujących za nimi po pniu drzewa strząsaczki słów.”
    Na szczególną uwagę w powieści zasługuje obraz przyjaźni między Liesel a Maxem, ukrywającym się Żydem. Jest to jeden z głównych wątków książki. Obydwoje bohaterzy nie są idealni, mają swoje wady i zachowują się po swojemu. Wiele czasu też mija, zanim się zaprzyjaźnią. Markus daje im czas na poznanie siebie i powolne zbliżenie się. Dlatego łącząca ich więź wypada naturalnie, podobnie jak okazywana sobie drobna czułość i zrozumiałe dla nas, po zapoznaniu się z ich historiami, podarunki. Jednym z nich jest swoista książka                  w książce – powieść napisana przez Maxa dla Liesel o tytule „Strząsaczka słów”. Jest ona podsumowaniem ich relacji i dopełnieniem ich opowieści, które w pewnym momencie splotły się w jedną.
    „Jedna godzina może się składać z tysięcy różnych barw. Woskowych żółcieni                     i chmurnych błękitów. Mrocznych ciemności. Mam taką pracę, że muszę to zauważać.”
    Dodatkowym atutem, przynajmniej dla mnie, jest język powieści. Śmierć wyraża się niezwykle poetycko, zwraca uwagę na szczegóły i zachwyca swoją wrażliwością. W swoich wypowiedziach często wtrąca niemieckie wstawki, co pozwala lepiej się wczuć w klimat powieści. Jego sposób narracji bywa specyficzny, ale i bardzo urokliwy; krótkie urywane zdania pozwalają lepiej wczuć się w sytuację. Także opisy przeżyć i miejsc zasługują na uwagę; opis kuchni, w której wspomnienia sprawiają, że nagle staje się biała od śniegu, jest jednym z moich ulubionych fragmentów całej książki. Podczas czytania niektórych może jednak zdenerwować wszechwiedza Śmierci, który zna już przecież całą historię i zdarza mu się powiedzieć nam, co będzie dalej. Nie jest to jednak częste i nie powinno aż tak psuć lektury. Bardziej wytrawnych czytelników będzie pewnie razić miejscowy sentymentalizm, niekiedy zbyt poetycki czy przedramatyzowany sposób wyrażania się, ale aby się przekonać czy książka nie będzie nas drażnić trzeba przeczytać fragment. Wszyscy bohaterowie są niezwykle rozwinięci i autentyczni, więc sprawiają, że jeszcze bardziej chcemy zagłębić się   w ten świat; świat, w którym mimo wojny i strachu cały czas jest miejsce na dobroć.
    „Tłumaczenie: Himmel = niebo.”
    Już podczas pierwszego czytania zachwyciła mnie praca, którą musiała wykonać tłumaczka, Hanna Baltyn, aby przełożyć powieść, w której nie brak gier słownych                          i tradycyjnych niemieckich sformułowań. Myślę, że oddanie specyfiki języka Zusaka musiało być niezwykle trudne i ciężkie. Z ulgą jednak uważam, że w pełni się udało. Książka jest też pięknie wydana, ilustracje i okładki zachwycają. Okładki – bo książka ma jedną filmową, do której podchodzę z dużym sentymentem, ponieważ powieść posiadana przeze mnie ma właśnie ją i starszą minimalistyczną wręcz wersję, na której widnieje Śmierć tańcząca z małą dziewczynką. Prostota ta idealnie oddaje naturę książki i jej subtelny charakter.
    „Złodziejka książek: „Nienawidziłam słów i kochałam je. Mam nadzieję,                          że nauczyłam się ich używać.”
    Główną osią powieści jest moc słów i wszystko, co mogą one sprawić. To dzięki nim Hitler zdobył władzę w Niemczech, ale też dzięki nim poznajemy historię Liesel. Książka ta nie jest i nigdy nie miała być żadnym manifestem, jest tylko krótką opowieścią o losach mieszkańców Molching na tle wielkich historii rozgrywanych przez asów wojny. Idealnie więc spełnia swoje zadanie, nie robi nic ponadto. Może nas zachwycić postaciami, poszczególnymi scenami i zostawić ciężko zakochanymi w całości. Może nas zmienić                  i wpłynąć na postrzeganie wielu spraw; jak to było w moim przypadku. Może być po prostu dobrą lekturą, za sprawą bogatego języka i nie wprowadzania schematów. Może znów nam się nie spodobać, w czym nie ma niczego dziwnego. Wiele recenzji nastawia nas na przełomową historię, ale niektórzy mogą się rozczarować jej rozmiarem. Według mnie warto jednak przeczytać. Choćby dla przedstawienia Śmierci, które jest jednym z najlepszych jej przedstawień w dziejach. Dużą rolę odgrywa w jego czarze to, jaki jest wobec nas wyrozumiały i cierpliwy, bywa dobry i szczęśliwy. A może po prostu to, że on też lubi czekoladę.

                                                                                               Natalia Frys

 

 

Pamiętaj, to tylko gra

    Książka Stephanie Garber pt. “Caraval. Chłopak, który smakował jak północ” reprezentuje gatunek fantasy. Pierwsze jej wydanie ukazało się 31 stycznia 2017 roku. Jest to debiutancka powieść autorki, przygotowywana jest również jej adaptacja filmowa.

    Opowiada ona o siostrach- Scarlett i Donatelli, które całe swoje życie mieszkają na niewielkiej wyspie wraz ze swoim okrutnym ojcem. Od zawsze czują się na niej zamknięte i wiedzą, że jeżeli ją opuszczą,wiele zaryzykują. Z czasem jednak w Scarlett gaśnie chęć odzyskania wolności, oderwania się od pozornie bezpiecznego miejsca. Przyczynia się do tego jej rodzic, który za próbę ucieczki nie karze jej, lecz krzywdzi Tellę- najważniejszą dla niej osobę.

    Tymczasem  na pobliskiej wyspie organizowana jest coroczna gra - Caraval. Scarlett marzy o wzięciu w nim udziału, odkąd usłyszała opowieść babci, która była jego uczestniczką. Jego gośćmi są tyko osoby zaproszone przez samego Legendę- tajemniczego magika, mistrza ceremonii. Nagrodą jest spełnienie jednego marzenia, niezależnie od jego treści. Mimo listów, które wysyłała ona przed każdym Caravalem, nigdy nie otrzymała odpowiedzi. Po zaaranżowaniu przez ojca jej małżeństwa, traci resztki nadziei na ucieczkę i postanawia wyjść za mąż, wierząc, że jej ukochanej Telli już nigdy nikt więcej nie skrzywdzi, a ona nie będzie musiała patrzeć na jej ból.

    Niespodziewanie dowiaduje się, że jej buntownicza siostra, która nigdy nie zaakceptuje zamknięcia na wyspie, ma dwa bilety na Caraval. Honorowe miejsca. Czy nie jest to spełnienie jej dziecięcych marzeń? Dodatkowo ich przewodnikiem ma być Julian- marynarz o wyjątkowo pięknych czekoladowych oczach. Scarlett początkowo nie chce ani wyjeżdżać, ani choćby przebywać w obecności chłopaka. Jak ma wziąć udział w ceremonii, gdy jej ślub, będący według niej przepustką do lepszego życia, jest już za kilka dni, a ojciec nie pozwoli jej wyjechać? To zbyt duże ryzyko. Zbyt wiele może się nie udać. Szybko jednak ulega urokowi Juliana i za namową siostry, odliczając dni do ślubu, wyrusza. Niebawem okazuje się, że Legenda uprowadził jej siostrę. Jej Tellę.

    Utwór pomaga zrozumieć, że w życiu najważniejsze jest to, by czuć się szczęśliwym oraz że warto żyć dla innych osób. Bohaterowie uczą nas, że trzeba pokonywać wszystkie trudności jakie zsyła na nas los, nie wolno bać się zmian i trzeba być odważnym. Książka oprócz motywu ucieczki od ojca również ma wątki miłosne. Szybko się ją czyta i dostarcza wiele emocji - wydarzenia przeżywamy wraz z postaciami. Wydana została dopiero pierwsza część, ale autorka pracuje nad kolejną, którą na pewno również przeczytam. Uważam, że jest to jedna z lepszych książek, po jakie sięgnęłam. Świat Caravalu jest równie magiczny co niebezpieczny, więc pamiętaj, to tylko gra!
Paulina Juszczak kl. 3B


  Uwięzieni

Książka ,,Więzień labiryntu” to pierwszy tom trylogii amerykańskiego autora Jamesa Dashnera, która stała się jednym z największych światowych bestsellerów. Utwór należy do gatunku science fiction. Na podstawie powieści został nakręcony film wytwórni Twentieth Century Fox.

    Nastoletni Thomas budzi się w ciemnej windzie, nie pamiętając niczego. Trafia do Strefy - zamkniętego obszaru zamieszkanego przez grupę chłopców, którzy dostali się tam w identyczny sposób. Podobnie jak Thomas, żaden z mieszkańców Strefy nie wie z jakiego powodu się tu znalazł i kto ich tu zesłał. Każdego ranka mur otaczający Strefę otwiera się, ukazując wejście do Labiryntu, z którego mieszkańcy próbują znaleźć wyjście. Labirynt zamieszkują bezlitosne stworzenia. Wszystko zaczyna się zmieniać, gdy do Strefy trafia dziewczyna.

    Przedstawiony świat jest mroczny, pełny tajemnic i niebezpieczeństw. Autor podkreśla niesamowitość miejsca, do którego trafili bohaterowie oraz ich odosobnienie od reszty świata.
 
    Emocje bohaterów zmieniają się bardzo szybko, aż trudno nadążyć, np. sympatyczny i wstydliwy Thomas w jednej chwili zmienia się w kłótliwego chłopaka, oskarżającego wszystkich.

    Zalety książki to przede wszystkim niesamowita akcja i ciągle narastające napięcie, które zachęca do dalszego czytania, ponieważ za każdym razem, kiedy bohaterowie wchodzą do labiryntu, ryzykują życie, by odnaleźć wyjście z pułapki.
    
    Nie podobał mi się jedynie język, jakim książka została napisana. Występowały wyzwiska i dziwne przekształcenia zwykłych słów. Lecz nie licząc tej jednej wady, utwór naprawdę potrafi wciągnąć i zaintrygować.

    Jest wiele pytań, które zadajemy sobie po przeczytaniu i które wręcz zmuszają nas do zajrzenia do kolejnych części, by poznać odpowiedzi. Utwór wywołał u mnie różne emocje - od gniewu po łzy. Czytało mi się go przyjemnie i bardzo chętnie sięgnę po kolejne części i was również do tego zachęcam.

Magdalena Madoń, kl. 2B


Problemy Cesi, czyli "Szósta klepka"

    Książkę pt."Szósta klepka" napisała Małgorzata Musierowicz w 1977 r.Jest to część "Jeżycjady". Utwór ten to powieść młodzieżowa o tematyce świata starych i młodych.
    Opowiada o trzech pokoleniach nietypowej rodziny żyjącej ze sobą w harmonii. Główną bohaterką jest Celestyna Żak , która nie ma poczucia własnej wartości.Wydarzenia tej powieści skupione są wokół problemów i trudności, z jakimi boryka się nastolatka. Fabuła rozgrywa się w Poznaniu tuż przed Świętami Bożego Narodzenia i trwa aż do Wielkanocy.
    Najbardziej polubiłam postać, jaką jest Cesia. To bardzo pomocna oraz inteligentna 16-latka, która pomaga koleżance w nauce i jest wykorzystywana przez rodzinę w pracach domowych. Po pewnym czasie Celestyna zaczyna się doceniać i zakochuje się w swoim koledze - Jerzym Hajduku.
    Utwór niesie mądre przesłanie - uczy, że nie należy zaniżać własnej wartości, ani uważać się za gorszą od innych. Mówi, że trzeba akceptować siebie takimi,  jakimi jesteśmy.
    Książka napisana jest lekkim, łatwym językiem, co zachęca do czytania. Akcja jest wartka, dynamiczna, pełno w niej nieoczekiwanych zwrotów. Całości dopełniają rysunki, wykonane własnoręcznie przez autorkę, która z wykształcenia jest grafikiem.
    Podsumowując - książka "Szósta klepka" Małgorzaty Musierowicz bardzo mi się podobała . Czytałam ją z wielką przyjemnością. Powieść tę mogę polecić nie tylko uczniom, ale także osobom dorosłym.
Agnieszka Wołowczyk, kl. 2B


Dwanaście prac Herkulesa,
czyli książka o pewnym belgijskim detektywie.

        Słynna na cały świat książka, jednej z najpoczytelniejszych pisarek powieści detektywistycznych, Agaty Christie pt. „12 prac Herkulesa” wydana została w 1947 r. Książka ta, jako nieliczna z obowiązkowych lektur, bardzo mnie zaciekawiła i wciągnęła na tyle, że postanowiłem przeczytać kolejne niesamowite utwory Christie.
        Jak w innych swoich powieściach, tak i w tej porusza temat dość zagadkowy i kryminalny. Herkules Poirot, bo tak się zwał przebiegły detektyw, jest głównym bohaterem książki. To człowiek o duszy stworzonej do pracy w kryminalistyce, bardzo pedantyczny i  przekonany o swoim talencie. Mężczyzna planuje zakończyć swoja karierę w intrygujący sposób, a na starość zając się uprawą dyń. Podejmując się 12 prac, pomaga rozwiązuje różne zagadki. Pojawia się tu analogia do mitycznego Herkulesa, choć nasz bohater w przeciwieństwie do swojego imiennika nie używa siły lecz sprytu i inteligencji. Sama pisarka opisuje go cytatem; „Oto współczesny Herkules, jakże odmienny od tego niesmacznego wizerunku nagiego osobnika z przerostem mięśni, wywijającego maczugą. Ot, mała, zwarta postać, tak bardzo na miejscu, w wielkomiejskim ubraniu i z wąsem - wąsem o zapuszczeniu jakiego antyczny Herkules nie mógłby nawet marzyć”.
        Akcja toczy się w kilku europejskich państwach, miastach oraz wsiach, gdzie pomaga ludziom z dość nietypowymi problemami. Wartkie i nagłe zwroty akcji mogą wprawić czytelnika w niemałe zakłopotanie. Zazwyczaj pierwotny podejrzany zostaje niesprawiedliwie oskarżony o popełnienie przestępstwa, a pod koniec każdego opowiadania zostaje złapany i osądzony prawdziwy sprawca. Poirot, żeby znaleźć odpowiednie rozwiązanie zagadki, potrafi poświęcić się na tyle, by odwiedzić kilka krajów, co jest opisane w jednej przygodzie z mechanikiem, ale nie będę zdradzał, co było głównym tego powodem, lepiej sami przeczytajcie.
        Przyznam, że czytając książkę Agaty Christie można naprawdę poczuć się jak prawdziwy detektyw, który powoli odkrywa, kto jest mordercą lub sprawcą innych łamigłówek. „Dwanaście prac Herkulesa” to książka ciekawa, błyskotliwa, zaskakująca i zawierająca niezliczone zwroty akcji typowe dla kryminałów. Z pewnością zauroczy nie jednego czytelnika treścią i samą fabułą. Zagadek bowiem w tej książce naprawdę nie brakuje i każdy może znaleźć coś dla siebie.            
                                                                                                                                                    
Tomasz Sułkowski, klasa 2C

"Zmierzch" - romans wszechczasów

Książka Stephenie Meyer pt. „Zmierzch” jest jedną z 4 części serii. Została ona wydana w 2005 roku, a w 2008 na podstawie książki powstał film.
„Zmierzch” to opowieść o miłości łącząca cechy horroru, romansu i powieści o dojrzewaniu. Jest to idealna książka dla osób, które lubią książki o miłości z lekkim dreszczykiem emocji.
Główna bohaterka to siedemnastoletnia Isabella Swan. Przeprowadza się ona do ponurego miasteczka w stanie Washington. Na jej drodze staje tajemniczy niezwykle przystojny Edward Cullena. Przeżywają oni wzloty i upadki swojej znajomości. Bella próbuje poznać mroczne sekrety Edwarda.
Akcja książki jest dynamiczna, zawiera w sobie nieoczekiwane zwroty akcji. To właśnie sprawia, że tak chętnie chce się ją czytać. Nigdy  nie mamy pewności, jak potoczą się losy bohaterów.
Narracja prowadzona jest z perspektywy głównej bohaterki. Chłopcy wreszcie będą mogli zobaczyć, jak to jest być nastolatką i co dzieje się w jej głowie.
Język, jakim posługuje się autorka, jest typowy, codzienny, dlatego książkę łatwo się czyta i każdy ją zrozumie.
Książka „Zmierzch” podoba mi się bardzo. Nie przypomina ona „typowego romansidła”, lecz pokazuje, że miłość może połączyć dwie różne istoty, dwa odmienne światy. Oraz, że miłość potrafi przezwyciężyć wszystko i nie trzeba bać się sie zakochać.
Jest jedną z lepszych książek, które czytałam. Polecam ją wszystkim.

Renata Rybka, kl. 2C

Czy ty masz wszystkie klepki?

    Utwór pt. ,,Szósta klepka’’ powstał w 1977 roku. Został napisany przez Małgorzatę Musierowicz – popularną autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Jest częścią cyklu ,,Jeżycjada’’. Gatunek, do którego należy, to powieść obyczajowa.
    Książka przedstawia historię pewnej kilkupokoleniowej rodziny. Jest ona przepełniona miłością i rodzinnym ciepłem.  Łączy ich mocna więź, którą  niełatwo zerwać.  Bardzo cenią swoje rady. Akcja utworu rozgrywa się od 10 grudnia 1975 roku do Świąt Wielkanocnych 1976 roku w Poznaniu. Główny wątek dotyczy Celesty Żak. Jest dziewczyną młodą, ambitną i pracowitą. Nieśmiałość i liczne  kompleksy są jej największymi problemami.  Zmaga  się z przeciwnościami losu, ale dzięki pozytywnemu nastawieniu do życia bez problemu je pokonuje.
    Książka bardzo mi się podoba. Szczególnie urzekła mnie główna postać, jej optymizm i osobowość.  W obecnych czasach wiele młodych ludzi powinno brać z niej przykład. Zdecydowanie zachęcam do przeczytania tej wspaniałej historii.

Karolina Ćwik, kl. 3B

 

Najsłynniejsza miłość świata

    Utwór pod tytułem: ,,Romeo i Julia” napisał Wiliam Szekspir. Po raz pierwszy został on opublikowany w 1597r. Jest to dramat, więc dzieło jest przeznaczone do wystawiania na scenie.
     Przedstawia on historię dwojga zakochanych w sobie młodych ludzi - Romea i Julii. Niestety pochodzili oni z  rodzin , które się nienawidziły- Montekich i Kapuletów. Akcja rozgrywa się w Weronie oraz Matuani. Trwa ona 5 dni (od  poniedziałkowego poranku do piątku). Dzieło łączy w sobie śmierć, radość, smutek oraz nadzieję.
    Głównymi bohaterami są oczywiście Romeo i Julia, jednak jednym z moich ulubionych bohaterów jest Marta (służąca Julii). Jest postacią , która wprowadza wiele pozytywnych emocji i wszędzie jej pełno. Cały czas jest radosna, roześmiana oraz ma na ustach duży uśmiech. Wprowadza ona do książki zabawne sytuacje.
    Temat, jaki podejmuje utwór, jest bardzo ciekawy i wzruszający. Jest on przeznaczony dla młodzieży jak i dla dorosłych. Pomimo tego, że jest już bardzo stary, wciąż ma wiele fanów na całym świecie. Akcja jest dynamiczna, lecz czasami wypowiedzi Romea mogą trochę uśpić czytelnika.
    Książka jest niezbyt długa, ale język jakim jest ona napisana, czasami jest trudny do zrozumienia, ponieważ dzieło wydano w XVI wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że książka jest godna polecenia.
    ,,Romeo i Julia” to jedna z moich ulubionych książek, ponieważ jestem fanką dramatów, ale myślę , że zadowoli także miłośnika romansów i nie tylko. Jestem pewna, że poruszy nawet najtwardsze serca. Ten utwór  w każdym czytelniku niezależnie od wieku wzbudzi wiele różnych emocji. Książka jest naprawdę bardzo godna polecenia.
                                                                   
Kinga Bokowy kl. 2C

 

"13 powodów", czyli nic nie dzieje się bez przyczyny

    Książka Jaya Ashera pt." Trzynaście powodów" została wydana w 2007 roku. W tym samym czasie była ogłoszona najlepiej sprzedającą się książką young-adult przez New York Times. O jej popularności świadczy też to, że została przetłumaczona na 31 języków.
    Bohaterka - Hannah Baker- to zwykła dziewczyna, która ma kochających rodziców, wspaniały dom i kilku dobrych przyjaciół. Chodzi do liceum, ma dobre stopnie. Po szkole i w weekendy pracuje w kinie lub w małym sklepie rodziców. Nic nie wskazuje na to, że postanowi odebrać sobie życie. Niejednej osobie marzył by się taki los, ale czy na pewno jest taki kolorowy jak widzą go inni? Co jest powodem jej nieodwracalnej decyzji? Dziewczyna zostawia po sobie 13 nagrań, 13 kaset, 13 powodów, które przyczyniły się do jej śmierci.
    Wysłuchując razem z Clayem nagrań zostawionych przez Hannah, powoli zagłębiamy się w jej świat. Na początku powody, o których opowiadała główna bohaterka, wydawały mi się niewarte takiej decyzji, jaką podjęła. Im bardziej wsłuchiwałam się w tekst, zdawałam sobie sprawę,  jak pozornie nieznaczące zachowanie jednej osoby wywołuje reakcję łańcuchową. Wszystkie wydarzenia łączą się w całość i zmierzają do dramatycznego zakończenia.
    Powieść Jaya Ashera zawiera ważne przesłanie. Każde nasze zachowanie, nawet to nieświadome i niemające dla nas znaczenia, może mieć negatywny wpływ na drugiego człowieka i prowadzić do tragicznego zakończenia. Nawet jeśli jest to cząstka wspomnianej reakcji łańcuchowej, to choćby bez jednego kawałka ten łańcuch nie rozciągnie się dalej. Gdyby chociaż kilka winnych osób tak właśnie pomyślało, może takie wydarzenie nie miałoby miejsca. Ta książka uczy nas, że trzeba zastanowić sie nad swoim zachowaniem i traktowaniem innych.
    W książce ujęło mnie to że, porusza tematy, o których wielu ludzi boi się dyskutować. Mówi o tym, jak trudne jest życie nastolatka i jak wiele wsparcia potrzebujemy oraz jaki wpływa ma na nas społeczeństwo i otaczający nas ludzie.
    Powieść ta jest napisana swobodnym stylem. Język jest starannie dobrany do charakteru każdej postaci. Uważam również, że jest odpowiednia dla każdego czytelnika, niezależnie od płci. Chociaż książka ta budzi wiele kontrowersji, niektóre osoby nawet twierdzą, że skłania do popełnienia samobójstwa, ja się jednak z tym nie zgodzę. Ona temu zapobiega. Samobójstwo nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Trzeba o siebie zawalczyć. Książka pokazuje jak zapobiegać i ratować życie dzisiejszej młodzieży.
    Podsumowując - książka Jaya Ashera "13 powodów" bardzo mi się spodobała. Czytałam ją z wielką przyjemnością i z pewnością poleciłabym ją wszystkim znajomym. Historia dziewczyny zapada głęboko w pamięć i pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy.

Emilia Grochmal, kl. 2C

 

Tajemnice vlogerki

              Książką, którą ostatnio przeczytałam, była pierwsza część trzytomowej powieści autorstwa Zoe Sugg „Girl Online". Jest to 27- letnia vlogerka z Wielkiej Brytanii, która od dzieciństwa marzyła o napisaniu własnej książki. Została ona wydana w 2015,a każda kolejna część w rocznych odstępach.

    „Girl Online" jest zaliczana do literatury młodzieżowej. Tematem utworu jest dziewczyna - Penny, która pod pseudonimem Girl Online dzieli się na swoim blogu najskrytszymi myślami o przyjaźni, chłopcach, szkolnych dramatach, swojej szalonej rodzinie i atakach paniki, które komplikują jej życie. Rodzice Penny zabierają ją na wycieczkę do Nowego Jorku, gdzie poznaję przystojnego gitarzystę - Noah. Wszelkie uczucia co do niego szczegółowo opisuje na blogu. Ale ma on pewien sekret, który może doprowadzić do ujawnienia tożsamości Girl Online i zniszczyć największą przyjaźń Penny.

    Czytając tą książkę poczułam, że problemy głównej bohaterki są mi znane. Jest ona napisana przez bardzo młodą osobę, która wie o czym pisze, bo przechodziła niedawno ten okres w swoi życiu.

    Jedyne co mi zostało, to bardzo polecić wam całą serię „Girl Online". Szczególnie zachęcam do jej przeczytania nastolatki, które zapewne odnajdą siebie w niektórych sytuacjach z książki. Jestem pewna, że się wam spodoba!

Oliwia Moskal, kl. 3B
 
Dziennik cwaniaczka. Stara bieda.  Jeff Kinney
Chciałbym Was zachęcić do zapoznania się z serią książek o Gregu Heflley-u. Seria ta nazywa się "Dziennik Cwaniaczka" autorstwa Jeffa Kinneya.Ja ostatnio przeczytałem część pod tytułem "Stara Bieda" i kolejny raz się nie zawiodłem. Opisane są w niej przezabawne przygody, które rozśmieszały mnie do łez.Szczególnie polecam tym uczniom, którzy nie lubią czytać.
Patryk Sporek  klasa 6a

Tajemnica Klejnotu Nefertiti  Agnieszki Stelmaszyk

 „Sensacyjne odkrycie w Egipcie! Jak donosi nasza korespondentka z Kairu, Artemida Nayar, na terenie starożytnej nekropolii w Amarnie odkryto nowy, nieznany wcześniej grobowiec”. Tak zaczyna się książka „Tajemnica Klejnotu Nefertiti” Agnieszki Stelmaszyk wydana przez Zieloną Sowę. Akcja powieści rozgrywa się w Egipcie. Bohaterowie tej powieści to pięcioro dzieci z dwóch rodzin: Gardner i Ostrowskich, które bez wiedzy rodziców postanawiają odnaleźć zaginiony klejnot Nefertiti. Drogocenny kamień znajduje się prawdopodobnie w starożytnej świątyni. Dzieci wyruszają w okolice wykopalisk archeologicznych. Jednakże po piętach depczą im nielegalni handlarze zabytków. Zaczyna się wyścig z czasem i przestępcami. Ciekawe, kto go wygra? Co czeka bohaterów? Kim jest tajemniczy Achmed?

Polecam książkę dla wszystkich, którzy lubią nie tylko przeżywać przygody, ale też zdobywać wiedzę, gdyż na marginesach kartek zostały umieszczone informacje(ciekawostki) związane z historią starożytnego Egiptu oraz z samą powieścią. Mnie zaciekawiły takie słowa: ureusz, senet, lotos. Książka bardzo mi się podobała, ponieważ zawsze jeden rozdział kończył się w najważniejszym momencie. To mnie zachęcało do dalszego czytania. Zaletą powieści są też wspaniałe ilustracje oraz to, że szybko się ją czyta.Uważam, że książka powinna znaleźć się na liście szkolnych lektur.
POLECAM!
Bartłomiej Łącki klasa 6a
                                              
Hobbit czyli  tam i z powrotem
Hobbit Bilbo Baggins mieszkał w Shire, w Hobbitonie. Lubił ciszę i spokój, swoje książki i mapy, które przeglądał, siedząc w wygodnym fotelu oraz obfite i regularne posiłki. Pewnego dnia w jego norze pojawili się niespodziewani goście – czarodziej i dwunastu krasnoludów. Zaproponowali mu wyprawę do Samotnej Góry, w której mieszkał zły smok. Niezwykła podróż na zawsze zmieniła życie Bilba...
Tak zaczyna się "Hobbit", słynna książka Johna R.R. Tolkiena. Pełno w niej niezwykłych przygód, a świat wymyślony przez autora zamieszkują elfy, gobliny, orkowie i inne niesamowite istoty. Akcja trzyma czytelników w napięciu i nie pozwala się oderwać od książki. Najbardziej spodobała mi się postać Bilba – prawdziwego bohatera, który nie tylko nauczył się obywać bez podwieczorków i czystych chustek do nosa, ale także ocalił życie przyjaciół.
Polecam tę książkę wszystkim miłośnikom fantastyki – jest to lektura na szóstkę z plusem!
Jakub Śmiech 4 b

„Letnia przygoda” to kolejna książka z serii Jinny z Finmory.
Nareszcie nadeszły wakacje. Jinny się bardzo cieszy, bo będzie mogła galopować na koniu Shanti. Kiedy wyrusza na przejażdżkę, spotyka dziewczynę o imieniu Sue. Dziewczyny szybko się zaprzyjaźniają i planują razem spędzić  wakacje. Jednak kiedy tata Jinny oznajmił, że przyjadą do nich dzieci państwa Thorpe'ów: chłopiec Bill, który lubił kraść i dziewczyna Marlen, która chciała bardzo nauczyć się jeździć konno na Shanti, to  Jinny okazała niezadowolenie. Przyjazd ten  skomplikuje plany dziewczyn. Gdy wreszcie przyjeżdżają goście, to Jinny robi wszystko, by Marlen nie chciała jeździć na Shanti. Wkrótce pojawiają się też problemy w sklepie; ukradziono zegarek, a właścicielka składa winę na Billa.
Czy Bill naprawdę ukradł zegarek? Czy Marlen zaprzyjaźni się z Jinny i nauczy się jeździć konno?
Tego musicie dowiedzieć się sami, czytając książkę.
Polecam książkę miłośnikom koni i przygód !!!!!!
Ola Obrok VI a
 
Ostatnio przeczytałam bardzo ciekawą książkę pt. ,,Tajemnica wyścigu "  Martina Widmarka i Heleny Willis.
Książka opowiada o wyścigu rowerowym o "Mistrzostwo Valleby " ,w którym brał udział Lasse. Przed wyścigiem Maja była jego trenerką.Nagrodą za zajęcie 1 miejsca był złoty medal i 10 000 koron. Lasse kupiłby  za to nowy sprzęt do ,, Biura detektywistycznego Lassego i Mai" .Pod koniec tras wyścigu  były rozsypane pinezki i prawie wszystkim podziurawiły koła, dlatego musieli nieść rowery na plecach. Lasse przez to przegrywał.Kiedy komisarz policji ogłaszał wyniki, okazało się, że wszyscy oprócz Lassego oszukiwali. Jeśli chcecie poznać szczegóły wyścigu, przeczytajcie książkę.
BARDZO polecam!                                                             
Aleksandra Duda kl. 5a
 
Ostatnio przeczytałam ciekawą książkę pod tytułem „Porwanie małej Mili” Holly Webb.
Opowiada ona o dziewczynce Tosi, która marzy o kotku. Gdy w końcu jej rodzina kupuje kota, dokładnie kotkę, której nadaje imię Mila. W okolicy grasują złodzieje, którzy kradną koty a potem nielegalnie sprzedają. Pewnego dnia koło ich domu kręci się dziwny mężczyzna i Mila znika . Czy te dwie rzeczy mają ze sobą coś wspólnego?
Przeczytajcie sami. Polecam! Agnieszka  Musiał 5a
 
"Powroty " to pierwszy tom cyklu  Heartland autorstwa Lauren Brooke  
Amy wraz z mamą Marion przeprowadza się do Virginii, gdzie  zakładają   Heartland, schronisko dla źle traktowanych koni. Dzięki  różnym technikom konie uczą się od nowa ufać ludziom.  Amy wraz z pomocnikiem Tregiem zawsze przyglądają  się mamie, która stosowała różne techniki, m.in porozumienie i używała środków ziołowych do terapii.
Amy wraz z przyjaciółką Sorayą wybierają się do Mallenów, żeby obejrzeć ogiera. Gdy tam docierają, okazuje się, że Mallenowie wyjechali, zostawiając ogiera samego w stodole. Amy po powrocie do domu prosi mamę, żeby uratowała konia. Jednak w czasie drogi zdarza się wypadek i mama Amy umiera. Dziewczyna nie potrafi się pogodzić ze stratą mamy. Teraz ona musi poprowadzić Heartland i dokończyć to, co zaczęła jej mama.
 
„Heartland” to seria książek dla miłośników koni. Dzięki tej książce można dowiedzieć się, jak używać niektórych środków leczniczych i jak słuchać konia. Bardzo lubię książki z tej serii, są bardzo wciągające,  nie można się od nich oderwać.                                      
Ola Obrok kl. VIa
 

„W poszukiwaniu domu ” - Holly Webb

Chciałabym zachęcić uczniów do przeczytania książki pt.”W poszukiwaniu domu” Holly Webb. Książka zawiera wiele ciekawych i wzruszających wydarzeń. Mały szczeniak Harry zostaje porzucony  w schronisku, ponieważ jego dawna pani Beth wyjeżdża i nie może zabrać go ze sobą. Piesek jest zrozpaczony. Nie je, nie chce się bawić,  a gdy ktoś do niego przychodzi, ucieka. W schronisku tym pracuje Grace -jest wolontariuszką. Spędza z nim wiele czasu i próbuje oswoić go z nowym otoczeniem. Wreszcie  szczeniak przekonuje się do  dziewczynki ,  zaczyna jej ufać i zaprzyjaźniają się ze sobą. Wychodzą razem na spacery, jest zabawnie i za każdym razem Hary nie może doczekać się ich kolejnego spotkania. Któregoś dnia zjawia się kobieta, by adoptować  pieska. Grace jest w szoku, a  Harry bardzo się boi.  Wkrótce jednak szczeniak znów powraca do schroniska. Kiedy  mama Grace zgadza się zaadoptować szczeniaka, wtedy okazuje się, że Harry’ego już nie ma. Znów został przygarnięty . Niestety, trafił do rodziny, gdzie było dużo hałaśliwych dzieci, a on tego nie znosił. Po raz kolejny  zostaje oddany do schroniska, lecz Grace już tam nie ma. Pewnego dnia mama  dziewczynki otrzymała telefon w sprawie nowego pieska dla córki.  Grace nie przyjęła wiadomości z radością, ponieważ wciąż tęskniła za swoim ulubieńcem. Gdy  jednak przybyli do schroniska, usłyszała znajome szczeknięcie. Od razu wiedziała, że to był on –jej kochany Harry.
Jest to książka bardzo wzruszająca,  pełna przygód i nieprzewidywalnych wydarzeń. Pokazuje nam, że zwierzęta też czują, przeżywają, mają   swoje uczucia. Naprawdę polecam ,warto ją przeczytać.
 Emilka Grochmal 4b
 
Chciałabym zachęcić uczniów do przeczytania książki z serii Lou+Lukrecjusz,  pt."Kucyk uparty jak osioł'', której autorką jest Julia Boehme. Książka ta, opowiada o dziewczynce Lou, która przeprowadza się wraz z rodzicami,  bratem i dziadkiem nad morze, gdzie  jej mama  znalazła nową, wymarzoną  pracę . Lou niechętnie wyjeżdża, ponieważ musi zostawić szkółkę jeździecką i ukochane kucyki. Na miejscu okazuje się jednak, że   sąsiadami  będą  właśnie jej ulubione  zwierzęta. Od razu zakochuje się w pięknym kucu o imieniu Lucky, choć ten początkowo nie okazuje jej sympatii. Z czasem jednak konik przywiązuje się bardzo do Lou. Kiedy nadchodzi koniec wakacji, dziewczynka zauważa, że istnieje jeszcze ktoś inny,  za kim przepada Lucky . Dochodzi do kłótni między dziewczynkami, która w rezultacie powoduje wypadek kucyka. Lou i Jella  są zrozpaczone. Konik zostaje ciężko ranny i niewiadome jest, czy w ogóle wyzdrowieje. Kiedy jednak powoli wraca do zdrowia, okazuje się, że będzie wymagał stałej opieki, a szkółki,  niestety, na to nie stać . W końcu Lou przekonuje mamę, która jest weterynarzem, aby zaopiekowała się jej ulubieńcem. Okazuje się, że Lucky musi przez długi okres pozostać w stajni, co wydaje się bardzo trudną rzeczą. Dziewczynki wierzą jednak, że to się uda.
Lou  codziennie odwiedza kuca, gra mu na gitarze i plecie  warkoczyki. Konik szybko zdrowieje, a rodzice  dziewczynki postanawiają kupić Lukrecjusza (bo tak Lou nazwała swojego przyjaciela  kucyka). Wszystko kończy się dobrze i nawet dziewczynki zapominają o wcześniejszych kłótniach.
Uważam, że warto przeczytać tę książkę, ponieważ  pokazuje nam, jak pięknie rozwija się przyjaźń między  dziewczynką a kucykiem.
Polecam! Emilka Grochmal


"Hobbit czyli tam i z powrotem"

Autorem tej książki jest angielski pisarz J.R.R. Tolkien. Głównym bohaterem jest hobbit o imieniu Bilbo.Jak wszystkie hobbity uwielbia on uczty i prowadzi spokojne życie.
Jednak pewnego dnia Bilbo musiał opuścić swoje rodzinne miasteczko Shire, kiedy przybyły do niego krasnoludy i poprosiły go o udział w wyprawie. Hobbit po długim namyśle zgodził się im towarzyszyć. Celem wyprawy było wypędzenie smoka z góry krasnoludów. Moria – tak się nazywała góra – słynęła z tego, że ukryte w niej zostały wszystkie skarby ludu podziemi. W drodze drużynie pomagał czarodziej Gandalf Szary.
Przyjaciele przeżywają wiele wspaniałych i niebezpiecznych przygód, jak walka z trollami czy przejście przez opuszczoną kopalnię. Jednak najbardziej podobała mi się historia, w której bohaterowie mieli się zmierzyć ze smokiem Smaugiem.
Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jakie były dalsze dzieje Bilba i pierścienia, może sięgnąć po trylogię ,,Władca Pierścieni’’.
Gdy zaczęłam czytać tę książkę, bardzo trudno było mi się od niej oderwać. Świat stworzony przez autora jest fascynujący, pełen magii oraz mitycznych stworzeń, takich jak elfy, krasnoludy czy hobbity.
To właśnie dlatego polecam ją każdemu, kto chciałby poznać nowy, fantastyczny świat.
Ewa Garbień   kl. 5a

 

"Córka czarownic"
 Książka opowiada o przygodach dziewczyny, która dorasta pod opieką czterech czarownic. Dziewczynka nie zna swojej przeszłości i nie wie, jak ma na imię. Ciągle musi uciekać i ukrywać się przed  najeźdźcami. Czarownice starają się ją uczyć o przeszłości wielkiego królestwa, muszą spełnić pieśń jedyną. Ostatnia z rodu Luilów zasiądzie na tronie, wygna barbarzyńców na Wielkie Stepy i zapanuje nad Wielkim Królestwem. Ale dziewczyna musi najpierw przejść próbę. Czy jej się to uda, czy nie  zawiedzie?
Książka przepełniona magią, została napisana przez Dorotę Terakowską. Bardzo podoba mi się ta książka, bo opowiada o fantastycznych  przygodach i odwadze dziewczyny. Książka jest niesamowita i przepiękna. Bardzo polecam tym, którzy mają wielką wyobraźnię.          
Ola Obrok 5a

ANIMAL MAGIC CZARUJĄCA SONIA
 
Autorką książki „Czarująca Sonia"  jest Holly Webb. Główna bohaterka, Lotka mieszka w sklepie zoologicznym wujka,ale to nie jest zwykły sklep ze zwierzętami. Ten sklep jest zaczarowany.  Zwierzęta potrafią tam mówić. Lotka uczy się czarów u czarownicy Adriany. Pomocnicą Lotki jest czarująca jamniczka o imieniu Sonia. W nowym roku szkolnym Lotka w nowej szkole będzie musiała stawić czoło Sarze i jej paczce. Czy sobie poradzi?
Książka bardzo mi się podobała, ponieważ jest w niej dużo fantazji, czarów. Występują zwierzęta. Bohaterka ma fajne i ciekawe przygody.
 POLECAM!!!
Ola Obrok kl 5a
 
Wakacyjne wspomnienia z książką ;)

     
Podczas minionych wakacji (szkoda wielka, że tak szybko minęły :( )przeczytałem serię książek  „Porachunki z przygodą” Krzysztofa Petka. Opowiadają one o nastolatku  imieniem Jacek. Przyjaciele mówią na niego Jajco, ponieważ jego ulubionym słowem jest „kurza twarz”. Jego najlepszymi przyjaciółmi są Pchełka i Pucek. Jego dziewczyna to Marta. Książki opowiadają o ich przygodach, różnych komplikacjach i śmiesznych sytuacjach. Każda mówi o innych zagadkach i o związanych z nimi przygodach. Bohaterowie ścierają się z groźnymi przestępcami i odnoszą rany. Jajcowi raz nawet przestrzelili stopę.
Zachęcam do przeczytania książek Krzysztofa Petka), które dostępne są w naszej bibliotece i w Bibliotece Publicznej. Polecam tę serię dla osób o detektywistycznych zainteresowaniach i lubiących mocne wrażenia.

Jakub Sporek 6A

 
„Na ratunek Rufiemu!” - Holly Webb

Gosia i Adam wyjeżdżają nad morze.  Bardzo się cieszą, bo zabierają ze sobą swojego szczeniaka Rufiego. Rodzeństwo uwielbia chodzić z nim na spacery po plaży. Rufi lubi też pływać w morzu. Szczeniak okazał się bohaterski, bo uratował krokodyla, który należał do Adama. Pewnego dnia Gosia i Adam chcieli wyprowadzić Rufusa sami na spacer. Gdy spacerowali, zaczęli się kłócić o to, kto będzie trzymał smycz, a Rufi tego bardzo nie lubi. Chciał uciec jak najszybciej od kłócących się dzieci. Uciekł daleko, bo miał rozsuwaną smycz. Po chwili zobaczył motyla i zaczął go gonić. Jak ta historia się skończyła, musicie dowiedzieć się sami.
 Zachęcam do przeczytania tej książki, ponieważ jest bardzo ciekawa i ma bardzo ładne ilustracje.
POLECAM!!!!  Ola Obrok 5a
 
Przeczytałem ostatnio bardzo ciekawą książkę, która opowiada o 15-letnim chłopcu. Nazywa się Will. Will jest sierotą, którego przygarnął Arald, baron lenna Redmont.  Will nie jest wysoki, wręcz przeciwnie. Chciał zostać rycerzem, lecz los chciał inaczej. Will został zwiadowcą. Zwiadowcy to stratedzy, których bronią są: łuk oraz dwa noże. Will był rozczarowany, lecz dopiero z czasem poznał uroki bycia zwiadowcą. A teraz przejdźmy do czarnych charakterów, dobrze? No więc tak.... najpierw Morgarath, który bardzo źle życzy zwiadowcom,  wargalowie,  słudzy Morgaratha, no i kalkary. Kalkary to... jakby takie małpy skrzyżowane z niedźwiedziami, a więc przed Willem trudna droga. A! Byłbym zapomniał! Tytuł i autor tej książki to:  „Zwiadowcy   -  Ruiny Gorlanu” ks. 1-  John Flanagan .                                                 
 Cześć!!!
Jakub Sporek  Va

 P.S. Książkę można wypożyczyć w bibliotece publicznej i szkolnej!

 

"Nieprawdziwy świat"  - Katarzyna Wojtas
W ostatnim czasie przeczytałam niezwykle interesującą książkę, którą poleciła mi nasza bibliotekarka Pani Irena Zwierczyk . Pozycja ta jest z serii „Błękitny laptop”.  Książka opowiada  o księżniczce Amelii, która często popada w kłopoty.  Przyjaźni się z Zosią, kolegą Kostkiem  i  często bawi się ze swoją  suczką Tiną . Amelka bardzo lubi też grać na swoim laptopie. Pewnego razu odkrywa wspaniałą grę pt. „Mój nowy świat”. Tam otwiera swój własny hotel „Radosny Zakątek”.  Gra pochłania księżniczkę tak,  że zaczyna mylić świat wirtualny ze światem prawdziwym.  Za jakiś czas dziewczynka  zapomina w ogóle o Zosi, Kostku , Tinie i lekcjach . Istnieje dla niej tylko gra!
Po pewnym czasie (…)
(…)Jesteście ciekawi jak zakończyła się ta historia ? Tak ? W takim razie sięgnijcie po tę książkę ! Gorąco polecam, gdyż losy dziewczynki mogą być świetnym pretekstem do rozmowy z rodzicami.
Natalia Frys kl.3b                                                            
                                                                                                 
Książka pt. ,,Samotne święta Oskara'' Holly Webb jest o dziewczynce, która bardzo chciała mieć psa (jej ulubiona rasa to dalmatyńczyk). W końcu go dostaje, ale jej brat nie szanuje psa, traktuje go jak zabawkę. Pewnego dnia Olek uderzył się w głowę i pojechał do szpitala. Jak każda książka z Bestsellerowej serii ma piękne ilustracje. POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Paulina Juszczak 4a


Naszym dzisiejszym tematem będzie książka autorstwa J.R.R. Tolkien'a pt. „Hobbit. Fabuła jest świetna, a książkę czyta się zaskakująco szybko, bo ma 350 stron, a przeczytałem ją w kilka godzin. Jest ona tak fajna, że nawet mój tata zaczął ją czytać, a trzeba przyznać szczerze, że nie jest on fanem literatury:).
Książka opowiada o pewnym hobbicie, który nazywa się Bilbo Baggins. Przyszedł do niego czarodziej Gandalf oraz trzynastu krasnoludów. Imiona tych krasnoludów to: Thorin, Balin, Dwalin, Kili, Fili, Oin, Gloin, Dori, Nori, Ori, Bifur, Bofur i Bombur. Opowiedzeli mu o wyprawie do Samotnej Góry i skarbie ukrytym przez smoka oraz stwierdzili, że Bilbo mógłby im pomóc odzyskać skarb.
Wyruszyli na wyprawę, na której walczyli z trollami, wilkami, goblinami i spotkało ich wiele różnych przygód. Był jeszcze smok, Stary Smaug i wielka Bitwa Pięciu Armii, ale o tym już sami przeczytajcie. Cześć!
Jakub Sporek kl. Va

 
W ostatnim czasie miałam przyjemność czytania  niezwykle zabawnej książki  Krystyny Drzewieckiej pt. ,,Piątka z Zakątka‘’. Muszę przyznać, że bawiłam się nieźle. Książka napisana jest  zabawnym  językiem . Opowiada o niezwykle ciekawych przygodach Kaśki, Magdy , Krzysia, Tomka oraz Bobika . Bohaterowie mieszkają przy  ulicy o nazwie ,,Zakątek ‘’, która mieści się na Żoliborzu ( dzielnica Warszawy) . Przyjaciele postanowili założyć
 bandę Muszkieterów, którą nazwali właśnie ,,Piątką z Zakątka ‘’ . Krzyś i jego paczka  przeżywają  różne przygody między innymi  : szukają  skarbów , spełniają  dobre uczynki, mają kosmiczną awanturę   i… ???
Resztę przeczytajcie sami ! Polecam!
Natalia Frys kl.3b
                          

Witajcie, tym razem wymyśliłem coś zupełnie innego!
Chcę Wam polecić książkę dla dzieci, które lubią czytać... a zwłaszcza, dla tych, które nie lubią!
To książka o Gregu Heffley'u, który ma zawsze przechlapane.
W serii ukazały się: „Dziennik Cwaniaczka”, „Rodrick rządzi”, ( Rodrick to starszy brat Cwaniaczka, który go szczerze NIENAWIDZI !!!!! ), „ Szczyt wszystkiego”, „Ubaw po PACHY”, „Przykra Prawda”, oraz „ Biała Gorączka”, z których najbardziej polecam „ Szczyt wszystkiego”.
Eee... to znaczy , no wszystkie polecam, ale...
Uff, straciłem wątek! Poczekajcie... już wiem! Po prostu ta część najbardziej mi się podobała, bo była najśmieszniejsza ze wszystkich( bo wierzcie mi, że wszystkie przeczytałem). Gdybyście naprawdę chcieli pożyczyć , to „Biała Gorączka” na pewno jest w Bibliotece Publicznej w Tymbarku i jeszcze chyba „ Dziennik Cwaniaczka”, ale nie jestem pewien, ale na pewno można zakupić całą serię w sklepach „ EMPIK”.
 No, jest godzina... zaraz zobaczę...ósma wieczór! Uff, jaki  
jestem zmęczony, muszę więc się z wami żegnać... no to nara, paka i do zobaka!

Jakub Sporek kl.Va
 
 
Książka Joanny Chmielewskiej pt. Pafnucy  opowiada o niedźwiadku, który ma wielu przyjaciół. Jednym  z nich jest dociekliwa wydra Marianna . Autorka opisuje przygody Pafnucego i jego przyjaciół. Interesującym wydarzeniem  był nieszczęśliwy wypadek leśniczego, którego  przywalił złamany przez burzę pień. Na ratunek spieszą mu zwierzęta . A czy udało im się uratować leśniczego i w jaki sposób, dowiecie się po przeczytaniu opowiadania .  
Książka jest pięknie ilustrowana. Jest bardzo zabawna, przeznaczona dla miłośników zwierząt. Zachęcam do przeczytania.
Paulina Juszczak kl. IV a                                                                                                                                                                                                                                                      
Zachęcam wszystkich czytelników biblioteki szkolnej do przeczytanie książki pt: Czerwona kartka dla Sprężyny autorstwa Jacka Podsiadło.  Tematem książki jest życie dwóch chłopców kochających grać w piłkę nożną, łączy ich miłość do piłki i zapał do gry.  Jest to książka raczej dla chłopców,  gdyż przedstawia ona chłopięce tematy, jak np. piłka nożna. Podoba mi się przedstawienie tematu , ponieważ pokazuje jakie jest rzeczywiste życie 11-letnich chłopców.
Zachęcam do przeczytania książki wszystkich miłośników gry w piłkę, czytając ją przeżyjecie  niezapomniane piłkarskie emocje.
Konrad Krzyściak kl. 6c
 
"Słup soli" - Elżbieta Zubrzycka
Książka Elżbiety Zubrzyckiej pt.” Słup soli” bardzo mi się podobała. Była krótka, ale ciekawa. Dużo się z niej dowiedziałam. Mówi o dręczeniu różnych osób. Najbardziej podobał mi się fragment, w którym dręczeni chłopcy przeciwstawiali się Guzowi. Bardzo polecam tę książkę.
Magdalena Madoń kl. 3a

 
 
"Słup soli" - Elżbieta Zubrzycka

  Książka Elżbiety Zubrzyckiej pt. „ Słup soli” podobała mi się, ponieważ można było się z niej wiele nauczyć o tym, że przemoc nie jest miła dla ofiar. W tej książce jest dużo informacji o tym, jak radzić sobie z dręczycielem i jak  zapobiegać takim sytuacjom. Polecam tę książkę wszystkim, którzy chcą zapobiegać przemocy i chronić  osoby, które ktoś dręczy.

Iza Ślusarczyk kl. 3a
 
 
Książki z serii Heartland – Lauren Brooke

Książki z serii „Heartland” są bardzo fajne.  Autorką jest Lauren Brooke.
Jest w nich dużo przygód. Uczą, jak dbać o konia. Kiedy je czytam, jestem w siódmym niebie.
Polecam te książki nie tylko miłośnikom koni, ale też tym, którzy chcą się czegoś więcej dowiedzieć o tych zwierzętach.
Izabela Ślusarczyk kl. III a
 
 
Ksiażki  z serii " Johnny Dixon"  Johna Bellairsa

Witajcie, piszę właśnie recenzję  serii książek „Johnny Dixon”,  którą napisał John Bellairs dla wszystkich miłośników  świata magii, duchów i czarodziei. A teraz parę słów o autorze: klasyk znakomitych baśniowych książek dla dzieci i młodzieży, autor kilkudziesięciu bestsellerów, które od lat rozpalają wyobraźnię młodych i starszych czytelników.

W serii do tej pory ukazały się trzy tomy: „Johnny Dixon i klątwa błękitnego bożka”, „Johnny Dixon mumia i testament milionera”i „Johnny Dixon czaszka i zaklęcie czarnoksiężnika” i wszystkie można już wypożyczyć  w naszej szkolnej bibliotece. Znajdziecie  w nich przygody przypominające te, które spotkały Harry'ego Pottera i Luisa Barnavelta, ale o nim kiedy indziej...

Gdy czyta się te książki, włos jeży się na głowie, ale są bardzo wciągające. Kiedy czytam je wieczorem ( bo tak jest ), po prostu nie wiem, kiedy skończyć, ale dość o mnie, przejdźmy do książki.
Główny bohater bardzo przypomina Harry'ego Pottera, bo:
stracił matkę,
ma dwanaście lat,
walczy z duchami, zjawami, demonami,
ratuje świat przed złem.
Więcej nie mogę wam powiedzieć. Sami przeczytajcie!                                          
                                                             
Polecam!  Jakub Sporek „Chochlik”
 
Spotkanie nad morzem - Jadwigi Korczakowskiej
Książkę pt. „Spotkanie nad morzem” napisała Jadwiga Korczakowska. Opowiada o prawdziwej, trwałej przyjaźni, której nic nie może zepsuć.
Główną bohaterką jest Danusia Gawlikówna. Wyjeżdża ona w celach zdrowotnych nad morze do znajomej mamy Danusi , pani doktor Ady Rudzkiej. Lekarka mieszka we Władysławowie. Jest bardzo miłą osobą. W „Pisance” (tak nazwała Danusia dom pani Ady) mieszka także gosposia domowa. Ma na imię Frania. Ciągle na wszystko marudzi, narzeka, ale głęboko w niej  kryje się wielkie, wrażliwe serce.
Podczas wakacji nad morzem spotyka Elzę.  To dziewczynka  bardzo ciekawa świata, ma bujną wyobraźnię, ale jest też trochę nieśmiała. Dziewczynki zaprzyjaźniły się. Pewnego dnia Danusia przyniosła Elzie w prezencie książkę. I wtedy wydała się tajemnica dziewczynki. Elza była niewidoma. Ukrywała to przed przyjaciółką, bo myślała, że będzie taka jak inne „przyjaciółki”, czyli od razu się od niej odwróci. Danusia jednak taka nie była. Elza to przecież też człowiek! Ponieważ  nie miała zmysłu wzrok, jej smak, słuch i węch były bardzo wyostrzone. Dziewczynki nadal zostały przyjaciółkami. Razem przeżyły wiele przygód. Książka jest bardzo pouczająca. Mówi, że nie można oceniać ludzi po pozorach.  
Polecam tę książkę.Dominika Mamak 

 

"Blok przy Tuwima 7” -  Ewy Stadtmuller  
Chciałabym Wam polecić książkę Ewy Stadtmuller pt."Blok przy Tuwima 7", którą ostatnio czytałam. Bohaterowie, Magda i jej młodszy brat Piotrek, dowiedzieli się o przeprowadzce i zmianie szkoły. Byli bardzo niezadowoleni z tego faktu. Okazało się jednak, że sąsiedzi mają poczucie humoru, a z nowymi kolegami też można chodzić na sanki i wywoływać duchy, zaś w szkole zostać  dziennikarzem szalonej gazetki. Może przy Tuwima 7 nie będzie tak żle...... Sprawdż sam.    Zachęcam do przeczytania tej książki, jest naprawdę fajna i interesująca.
Emilia Poręba

 

,,Iqbal''  Francesca D'Adama 
Książka Francesca D'Adama jest prawdziwą historią opowiadającą o dwunastoletnim chłopcu z Pakistanu - Iqbalu Mashi. Historię tę opowiada Fatima - przyjaciółka Iqbala. Chłopiec, mając 4 lata, został sprzedany przez swojego ojca. W fabrykach dywanów  (i nie tylko ) pracowały dzieci. Właścicielem jednej z nich był Husain Khan. Wszystkie dzieci w tym zakładzie   miały poprzecinane palce od nitek. Były wychudzone i brudne. Codziennie wstawały z nadzieją odzyskania wolności . Kiedy popełniły jakikolwiek błąd w tkaniu dywanów, były wsadzane do lochów, gdzie nie dało się oddychać. Pewnego dnia Husain przyprowadził nowego chłopca- Iqbala. Przykuł go do krosna, ponieważ przez innych właścicieli uważany był za buntownika i tak też było. Szybko zaprzyjaźnił się z innymi dziećmi. Mając 11 lat, uciekł z fabryki. Niestety, skorumpowana policja złapała chłopca i odesłała go do Khana. Iqbal opowiedział dzieciom , że istnieje organizacja o nazwie Front Wyzwolenia Pracujących Dzieci, która może im pomóc. Dzieci coraz bardziej się buntowały. Druga ucieczka  chłopca przyniosła radość wolności dla wszystkich dzieci. Od tej pory Iqbal pracował dla Frontu Wyzwolenia Pracujących Dzieci. Jego odwaga i chęć pomocy przyczyniły się do uwolnienia setek dzieci. Został zamordowany w 1995roku (w wieku 13 lat) przez pakistańską mafię dywanową.
Jest to bardzo wzruszająca historia, która porusza temat masowego wykorzystywania dzieci w niewolniczej pracy. Są one pozbawione normalnego życia, dzieciństwa i zabawy ...
WSZYSTKIM  POLECAM!                  
Kinga Sędzik